17 Φεβρουαρίου 2015

ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΜΕΤΑΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΗΣ ΕΡΕΥΝΗΤΡΙΑΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΒΙΟΧΗΜΕΙΑΣ

στο

6th International Conference on Phospholipase A2 and Lipid Mediators, Tokyo, Japan

Κ. Α. ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ

Εργαστήριο Βιοχημείας, Τμήμα Χημείας, Εθνικό & Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Το 6th International Conference on Phospholipase A2 and Lipid Mediators προέκυψε από τα προηγούμενα International Conferences που εστιάζουν στην "Phospholipase A2" και "Platelet-Activating Factor (PAF) and Lipid Mediators" τα οποία έχουν παράδοση πολλών ετών και διεξάγονται ανά τον κόσμο. Στο Συνέδριο αυτό δίνεται ιδιαίτερο ενδιαφέρον στην εμπλοκή της μεταγωγής σήματος από λιποειδικής φύσης μεσολαβητές καθώς και των ενζύμων του μεταβολισμού τους, τόσο σε επίπεδο βασικής έρευνας όσο και σε επίπεδο εφαρμοσμένης έρευνας σε θέματα Ιατρικού ενδιαφέροντος, όπως των ασθενειών του νευρικού συστήματος, της αθηροσκλήρωσης, των ασθενειών του μεταβολισμού, το άσθμα, την αρθρίτιδα, τις ανοσολογικές ασθένειες, τον καρκίνο κ.α.

Στο εν λόγω Συνέδριο συμμετείχε η ερευνητική ομάδα των Εργαστηρίων Βιοχημείας του Τμήματος Χημείας του ΕΚΠΑ και του Τμήματος Επιστήμης Διαιτολογίας-Διατροφής του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου και βραβεύτηκαν 2 από τις εργασίες τους.

Συγκεκριμένα:

Η Δρ. Βασιλική Παπακωνσταντίνου που παρουσίασε, υπό μορφή poster, αποτελέσματα από την ερευνητική εργασία της Διδακτορικής της Διατριβής που εκπονήθηκε στο Εργαστήριο Βιοχημείας σε συνεργασία με το Εργαστήριο Βιοχημείας του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου και τα Νοσοκομεία Γ' Παθολογικό Τμήμα-Μονάδα Λοιμώξεων του Κοργιαλένειου Μπενάκειου Νοσοκομείου και Α' Παθολογικό Τμήμα-Μονάδα Λοιμώξεων, Γενικού Νοσοκομείου Αθηνών «Γ. Γεννηματάς», που αφορούσε στη μελέτη της εμπλοκής του Παράγοντα Ενεργοποίησης των Αιμοπεταλίων (PAF) στη θεραπευτική αγωγή και στην εμφάνιση καρδιαγγειακών νοσημάτων σε ασθενείς με AIDS:

The implication of Platelet Activating Factor in the ‘’non-AIDS morbidities’’

Vasiliki D. Papakonstantinou1, George S. Stamatakis1, Maria Chini2, Nikos Mangafas2, Nickolaos Tsogas2, Elizabeth Fragopoulou3, Panagiotis Gargalianos4, Paraskevi Detopoulou5, Constantinos A. Demopoulos1, Smaragdi Antonopoulou3, Marios C. Lazanas2

1 Faculty of Chemistry, National & Kapodistrian University of Athens, Greece

2 3rd Internal Medicine Department-Infectious Diseases Unit, Red Cross General Hospital, Athens, Greece

3 Department of Nutrition and Dietetics, Harokopio University, Athens, Greece

4 1st Internal Medicine Department-Infectious Diseases Unit, “G. Gennimatas” Hospital, Athens, Greece

5 Department of Nutrition, Red Cross General Hospital, Athens, Greece

Η Καθηγήτρια Σμαραγδή Αντωνοπούλου που παρουσίασε, υπό μορφή poster, αποτελέσματα από την ερευνητική εργασία της Διδακτορικής Διατριβής που εκπονείται στο Εργαστήριο Βιοχημείας του Τμήματος Επιστήμης Διαιτολογίας-Διατροφής του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου σε συνεργασία με το Εργαστήριο Βιοχημείας του Τμήματος Χημείας και το Τμήμα Φαρμακευτικής του ΕΚΠΑ από την κυρία Ιωάννα Βλαχογιάννη (η οποία έχει εκπονήσει Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης στη Βιοχημεία στο Εργαστήριο Βιοχημείας του ΕΚΠΑ) και αφορούσε στη μελέτη της ανασταλτικής δράσης φαινολικών ενώσεων και ακετυλιωμένων παραγώγων τους στη βιοσύνθεση του PAF σε κυτταροκαλλιέργειες U-937 κάτω από συνθήκες φλεγμονής:

PAF biosynthesis in U-937 cells under inflammatory conditions is inhibited by phenolic compounds

Ioanna C. Vlachogianni1, Elizabeth Fragopoulou1, George M. Stamatakis2, Ioannis K. Kostakis3, Tzortzis Nomikos1 and Smaragdi Antonopoulou1