1 Μαΐου 2013

Μεταπτυχιακή Φοιτήτρια του Τμήματός μας στη συνάντηση με Νομπελίστες Χημείας στο Lindau

Καθ. Κων/νος Δημόπουλος

Από το 1951 διοργανώνεται κάθε χρόνο στη Γερμανία, στο μικρό νησάκι με την ομώνυμη πόλη (Lindau) στη λίμνη Constance, μια συνάντηση με Νομπελίστες και νέους προ- και μεταπτυχιακούς φοιτητές απ' όλον τον κόσμο.

Εφέτος, το 63rd Lindau Nobel Laureate Meeting αφορά τη Χημεία και θα συναντηθούν 40 περίπου Νομπελίστες Χημείας με νέους από 80 περίπου χώρες, στους οποίους έχουν επιλεγεί και 5 άτομα από Ελληνικά Πανεπιστήμια και Ερευνητικά Κέντρα.

Μεταξύ αυτών έχει επιλεγεί και η μεταπτυχιακή φοιτήτρια του Τμήματός μας  Β. Παπακωνσταντίνου, που είναι απόφοιτος του Τμήματός μας και εκπονεί διδακτορική διατριβή στο Εργαστήριο Βιοχημείας υπό την επίβλεψη του Καθ. Κ. Α. Δημόπουλου με θέμα «την εμπλοκή του PAF στην HIV λοίμωξη και στην αντιρετροϊκή θεραπεία». Σε σύντομη διάλεξη θα παρουσιάσει και το ερευνητικό θέμα που μελετά για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής.

30 June - 5 July 2013

63rd Lindau Nobel Laureate Meeting